יורט- דיגמי היורטים

אוהל מונגולי (יורט) – פתרון מיידי, נייד, באווירה ייחודית ובמחיר נמוך. מתאים למגורים, סטודיו, חדר טיפולים, צימר ועוד

אנחנו מציעים דגמי יורטים שונים מדגם בסיסי (Basic), לדגם משודרג (Advanced) ועד יורט בסגנון טבעי ומסורתי (יורט קירגזי). או יורט מותאם אישית לחלוטין. לא משנה מה תבחרו, כל יורט שלנו מיוצר מהחומרים הטובים בשוק ובאיכות העבודה הגבוהה ביותר.

מה זה יורט – אוהל מונגולי?

היורט או האוהל המונגולי הוא מבנה מעוגל המשמש מליוני אנשים במרכז אסיה למגורי קבע ולמגורים עונתיים תוך כדי נדידה. לא סתם היה היורט צורת הבניה נפוצה ביותר בעולם עד העידן המודרני. היורט קיבל בכל אזור ציביון מעט שונה בהתאם לאקלים, לצרכים ולחומרים הזמינים באותו אזור, אולם צורתו הבסיסית דומה- קיר מעוגל העשוי סבכת עץ מתקפלת, ועליו מונחת כיפת מוטות עץ ולה כתר עגול, ומעל הכל כיסוי בד או לבד לבידוד ואיטום. ברמה ההנדסית מדובר במבנה דינמי- מבנה האוצר בתוכו כוחות מנוגדים אשר שומרים על יציבות המבנה מול כוחות חיצוניים.

כיום מהווה היורט פיתרון אופטימלי לבנייה קלה מתקדמת. המעבר לחומרים מתקדמים כמו טקסטיל אטום למים ואמיד לשנים, בידוד מודרני, חלונות ודלתות במגוון הקיים בבניה קונבנציונלית הופך את היורט מאוהל מונגולי מסורתי המיועד לחיי נוודות ושטח, למבנה מודרני ומפנק המספק תחושה ייחודית של קירבה לטבע.

שאלות ותשובות

האם יורט הוא מבנה בטיחותי ?
היורט הינו מבנה חזק מאוד יחסית למשקלו – כל משקל הגג דוחף כלפי חוץ ומוחזק ע"י כבל פלדה, עובדה הנותנת ליורט יציבות וחוזק רב מאוד .ליורט גג קל מאוד ואפילו ברעידת אדמה הכי חזקה לא נשקפת סכנה של ממש (למעט מיקרים של הקמת יורט למרגלות גורד שחקים).

האם יורט הוא מבנה המתאים לכל אקלים ?
הבידוד שאנו ממליצים וצורתו העגולה והכיפתית של היורט יוצרים חיסכון אנרגתי עצום ביחס לרוב המיבנים הקיימים בשוק .בחורף מספיק תנור קטן יחסית על מנת לחמם יורט גדול. בקיץ מומלץ למתוח רשת צל כפולה מעל היורט. בזכות צורתו העגולה היורט עמיד ברוחות חזקות. במקומות מועדים לרוחות חזקות במיוחד ישנה אופציה של חיזוק וקשירה כפי שנהוג במונגוליה.זוית הגג של היורט נעה בין עמידות ברוח לבין עמידות במשא שלג על הגג, ואנו עושים אותה לפי המיקום הגאוגרפי.

האם אפשר לשים מזגן ביורט ?
כמובן, כמו בכל מיבנה אחר. וביורטים המבודדים החיסכון האנרגתי הוא אדיר בהשוואה לבית סטנדרטי
כמה זמן מרגע ההזמנה ועד ההקמה בשטח ?
זה כמובן תלוי אם ישנם הזמנות הקודמות להזמנה שלכם, אך בגדול תוך כ 45 יום היורט מוכן להקמה אצלכם בשטח
האם אפשר לחבר יורטים זה לזה או למבנה אחר ?
כמובן, אנו עושים משקוף כפול אליו מתחברים שתי היורטים. כמו כן ניתן לחבר יורט גם למיבנה קיים, או לתכנן מבנה משולב של יורט ומבנה בטון או עץ סטנדרטי.
איזה גדלים של יורטים אפשר להזמין ?
את היורט הקירגזי אפשר להזמין בכל קוטר מ 3 מ' (10.6 מ"ר) ועד 8 מ'(50.2 מ"ר). יורט גדול יותר ניתן להזמין מעץ מעובד בלבד

כמה זמן לוקחת הקמת יורט בשטח ?
ההקמה הראשונית לוקחת בדרך כלל בין יום ליומיים תלוי בגודל ובמספר היורטים המוקמים, ההקמה השניה כבר מהירה יותר ואורכת לא יותר מכמה שעות. בניית ריצפת הגלריה אורכת יומיים בדרך כלל
האם ניתן לאשר יורט כמבנה חוקי ?

ניתן לאשר יורט כמבנה קבע, וכבר ישנם כמה תקדימים בארץ. אם הגשת התוכניות לוועדה המקומית, הגורמים השונים ( מכבי אש , מהנדס מועצה , בזק , פיקוד העורף, וכ"ו) מעבירים את הדרישות שלהם (המשתנות מאזור לאזור), ומציינים מה צריך להוסיף ליורט או לאישורים על מנת לקבל את חתימתם. – ממ"ד , מתזים , תקן אש וכ"ו.(אנחנו נמצאים בתהליך כזה עם מספר יורטים בנקודת זמן זו).

אישור יורט כצימר קלה יותר ברוב הגורמים .

מה היתרונות של יורט בסגנון קירגיזי ?
יורט קירגיזי, שאנו עושים דומה ליורט מהאזורים ההרריים של קירגיסטאן. הוא מאופיין בעץ טיבעי, עם רווחים רחבים– מה שיוצר קונסטרוקציה קלה יחסית ומאווררת בעין, ונוחה להובלה ומעבר ממקום למקום.הקיפוף בקורות הגג ביורט הקירגיזי מחזק את הגג ואת המבנה כולו , ומוסיף הרבה חן למבנה שמקבל קו מתאר מעוגל יותר. הכתר חזק ודק יחסית בעל חור רחב המכניס הרבה אור , ויחד עם התקרה הגבוהה נותן תחושה של מרחב גדול מואר ומאוורר.השיפוע החד בגג מאפשר ליותר אויר חם "להישאב" החוצה דרך הכתר.
הבנתי שיש 3 דגמים, האם אפשר משהו אחר?
כן! ניתן גם לעשות יורט מותאם אישית מכל בחינה, לשלב בין האפשרויות של הדגמים השונים ולהוסיף רעיונות מקוריים משלכם. לדוגמה, פעם בנינו יורט מרובע.

 

Share This