תכנון ירוק


תכנון ירוק חולש על מגוון אספקטים ברמה התכנונית של הבית, משלב התאמת הבית לתנאי השטח ולתנאי האקלים, שמירה על צמחיה, עצים והתוואי הטבעי תוך התחשבות בשינויי מזג האויר אשר יעניקו למבנה אפשרות של שימוש מינימלי באנרגיה מלאכותית.

“שימוש בכוחות הטבע לטובתנו” כאשר מתכננים נכון את הפתחים, אפשר להשתמש באנרגיית השמש ובשינויים שלה בהתאם לעונות השנה כך שבחורף נקבל תאורה טבעית ובקיץ נמנע משמש ישירה לתוך הבית. תכנון ירוק= תכנון חכם יאפשר שימוש נכון בחומרים לטובתנו ולטובת הסביבה, לדוגמה שילוב נכון של מסה תרמית ושל בידוד.

בידוד יכול להיות כל חומר המונע הולכה של החום מבפנים כלפי חוץ ולהיפך, חומר המתנגד למעבר טמפ’ ויוצר אפשרות לשלוט על האקלים בבית. בידוד יכול להיות רך כמו צמר מינרלי, צמר סלעים (זכוכית), פוליאסטר, סיבים טבעיים או לוחות קשיחים – קלקר, לוח צמר סלעים או לוחות מחומרים טבעיים למיניהם. רמת הבידוד נמדדת בהתנגדות תרמית ( R value )

מסה תרמית משמשת אותנו כמעין מצבר להטענת אנרגיה. במידה ואנחנו נמצאים בקיץ, פותחים חלונות בלילה ומטעינים את המסה התרמית בקרירות – במשך היום נוכל ליהנות ממנה. לחילופין, בחורף נוכל לחמם את המסה באור השמש שיחדור דרך החלונות ונהנה מחומה בערב.