בניה ירוקה “בשיתוף עם הטבע”


ההבנה שאנו חלק מכדור הארץ, חלק מהטבע, ולכל מעשה שלנו יש השפעה רחבה. הגישה הזו מלווה אותנו לאורך כל הדרך משלב התכנון – כיווני פתחים, גודל הבית, פשטותו.. ועד בחירת חומרי הגמר, חומרים ארוכי חיים ופשוטים.


איכות חיים

הגענו לשלב בחיים שהגיע הזמן לבנות בית!

ישנה תפיסה תרבותית ש”איכות” הבית תעיד על איכות חיינו, לדוגמה, גודל הבית- אנו נוטים להאמין שיהיה לנו יותר נוח ויותר מרווח, כשבפועל איכות החיים מורכבת מעוד הרבה אלמנטים!

הקשרים והיחסים במשפחה, המפגשים עם הילדים בשגרת היום יום, הלחץ בעבודה, האוויר אותו אנו נושמים, השקט הנפשי. כל אלו עשויים להיות מושפעים מהבחירות הקטנות והגדולות של תכנון הבית, הן בגודל הבית, במיקום או ברמת היוקרה בשלב הגמרים. אנו רואים את האפשרות של תכנון בית כמקום מפגש משפחתי, מקום המאפשר חיזוק של היחסים בין אחד לשני, כאחד הצדדים המהותיים יותר של התכנון. גישה זו יכולה לבוא לידי ביטוי גם בבחירת החומרים של הבית, חומרים שיתמכו בבריאות הפיסית שלנו.

חשוב לזכור, אם נאלץ בגלל הבחירות שלנו להגדיל את התקציב/משכנתא מעבר ליכולתנו, אנו עלולים לפגוע באיכות החיים שלנו.

מתוך האמונה הזו, באיכות חיים בעלת ערך מוסף, אנו מתאימים לכל אחד את הבית המתאים לצרכיו ולתקציב העומד לרשותו. אנו שמחים לתת ליווי ולחלוק את הנסיון שלנו בתחום מתחילת התהליך ועד סופו. תהליך יצירת הבית אינו מוכרח להיות תהליך מלחיץ או מנוכר, אלא יכול להוות יצירה משפחתית של ממש!


מערכות נלוות

חלק נוסף בבניה הירוקה, הוא להשתמש במשאבים שנמצאים לרשותנו באופן טבעי, ומעבר לתכנון הבית, ישנם מערכות נלוות שניתן לשלב בבניית הבית.

ביוגז
מערכת סולרית
קמין מסה
מים אפורים
גג צומח


בניה אקולוגית

חומרים בעלי “מדרך אקולוגי” נמוך.

חומרים אקולוגים נמדדים ע”י התועלת שהם מביאים לבית – איטום, בידוד, קונסטרוקציה- ביחס לגודל ההשפעה שלהם על כדור הארץ (מדרך אקולוגי)
לכל מעשה שלנו כבני אדם בעולם יש מדרך אקולוגי. בניה של קיר בלוק “שחור” (בטון) הצריך שרשרת של פעולות על מנת שהקיר יבנה. כרייה של חומר הגלם במחצבות, שריפה של החומר בכבשנים, שינוע דלקים לשריפה ולבסוף שינוע של החומר מהמפעל לאתר הבניה- וכל זה בהבנה שקיר בלוק שוקל 200 ק”ג.

כמות החומר והאנרגיה שהושקעו בהכרח צריכה להיות גדולה!
בלוק “שחור” בעל התנגדות תרמית נמוכה מאוד.
דוגמה הפוכה, נניח ואותו קיר היה נבנה מחרסית (אדמה) שנכרתה במגרש של הבית או בסביבתו, מעורבבת בקש מקומי (קשקל)- היה נכסך כל המסע הארוך של הכרייה, השריפה בכבשן וההובלה ואיתם כל הזיהום שבדרך. קיר חרסית שכזה, באותו העובי, יכול להגיע להתנגדות תרמית של __ (לדוגמה)

כך, לכל חומר קיים המחיר והתועלת, לא רק הכספי אלא גם הסביבתי.
באופן כללי, בנייה קלה ובפרט החומרים שאנו משתמשים בהם בYurtime, נבחרים ונבחנים מתוך המדד הזה, ואנו עושים כל מאמצינו להגיע לאיזון האופטימלי.
חומרים אקולוגים:
שלד עץ: העץ אומנם מגיע ממרחק, אך מקורו ביערות גידול וביחס למשקל החומר – ניתן שלד חזק.
בידוד: צמר מינרלי בעל תקן ירוק עשוי מחומר ממוחזר.
Weathertex: משמש לחיפוי חוץ. חומר טבעי לחלוטין, עשוי מעץ טחון ודחוס בלחץ חזק, ללא תוספת דבקים.
OSB: לוחות קלים וקונסטרוקטיביים, המשמשים לחיזוק המבנה. חומר ממוחזר.
המפקריט: בלוק המפ וסיד. משמש לבידוד בעל ערך גבוה ומבקר את הלחות בבית. תהליך ייצור הבלוק אף הוא נעשה רק מחומרים טבעיים.
טיח: טיח סיד, אדמה. טייחים מחומרים טבעיים בלבד.


תכנון ירוק

תכנון ירוק חולש על מגוון אספקטים ברמה התכנונית של הבית, משלב התאמת הבית לתנאי השטח ולתנאי האקלים, שמירה על צמחיה, עצים והתוואי הטבעי תוך התחשבות בשינויי מזג האויר אשר יעניקו למבנה אפשרות של שימוש מינימלי באנרגיה מלאכותית.

“שימוש בכוחות הטבע לטובתנו” כאשר מתכננים נכון את הפתחים, אפשר להשתמש באנרגיית השמש ובשינויים שלה בהתאם לעונות השנה כך שבחורף נקבל תאורה טבעית ובקיץ נמנע משמש ישירה לתוך הבית. תכנון ירוק= תכנון חכם יאפשר שימוש נכון בחומרים לטובתנו ולטובת הסביבה, לדוגמה שילוב נכון של מסה תרמית ושל בידוד.

בידוד יכול להיות כל חומר המונע הולכה של החום מבפנים כלפי חוץ ולהיפך, חומר המתנגד למעבר טמפ’ ויוצר אפשרות לשלוט על האקלים בבית. בידוד יכול להיות רך כמו צמר מינרלי, צמר סלעים (זכוכית), פוליאסטר, סיבים טבעיים או לוחות קשיחים – קלקר, לוח צמר סלעים או לוחות מחומרים טבעיים למיניהם. רמת הבידוד נמדדת בהתנגדות תרמית ( R value )

מסה תרמית משמשת אותנו כמעין מצבר להטענת אנרגיה. במידה ואנחנו נמצאים בקיץ, פותחים חלונות בלילה ומטעינים את המסה התרמית בקרירות – במשך היום נוכל ליהנות ממנה. לחילופין, בחורף נוכל לחמם את המסה באור השמש שיחדור דרך החלונות ונהנה מחומה בערב.